Artykuł sponsorowany

Jak krok po kroku wygląda zakładanie ogrodów?

Jak krok po kroku wygląda zakładanie ogrodów?

Przemyślane planowanie to klucz do sukcesu w zakładaniu ogrodu. Na początek warto zastanowić się nad funkcją, jaką ma pełnić nasz ogród – czy ma być miejscem wypoczynku, rekreacji czy może uprawy warzyw i owoców? Następnie należy dokładnie zmierzyć działkę oraz uwzględnić istniejące na niej elementy, takie jak drzewa czy budynki. Dobrym pomysłem jest sporządzenie rysunku, na którym zaznaczymy wszystkie te elementy oraz nasze pomysły na rozmieszczenie roślin i innych elementów ogrodu.

Wybór roślin – jakie gatunki będą najlepsze?

Dobór odpowiednich roślin do naszego ogrodu to kolejny ważny etap. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na warunki glebowe, nasłonecznienie oraz strefę klimatyczną, w której znajduje się nasza działka. W Polsce warto postawić na gatunki mrozoodporne, takie jak jałowiec, świerk czy berberys. Ponadto warto wybrać rośliny o różnych okresach kwitnienia, aby cieszyć się pięknem ogrodu przez cały sezon. Pamiętajmy również o roślinach pnących, które mogą być efektownym elementem dekoracyjnym.

Prace ziemne – przygotowanie podłoża

Zakładanie ogrodów w Krakowie zaczynamy od prac ziemnych, czyli przygotowania podłoża pod nasadzenia. Na początek warto sprawdzić jakość gleby na działce – jeśli jest ona uboga w składniki odżywcze, warto zastosować nawozy organiczne lub mineralne. Następnie należy oczyścić teren z kamieni, korzeni oraz chwastów i wykonać prace związane z formowaniem terenu – tworzenie tarasów, skarp czy pagórków. 

Zakładanie trawnika – podstawa każdego ogrodu

Trawnik to podstawa każdego ogrodu, dlatego warto zadbać o jego prawidłowe założenie. Na początek należy wybrać odpowiednią mieszankę traw, dostosowaną do warunków panujących na działce oraz naszych oczekiwań. Następnie należy przygotować podłoże – nawieźć glebę, usunąć kamienie i chwasty oraz wyrównać powierzchnię. Siew trawy najlepiej wykonać wiosną lub jesienią, gdy temperatura jest umiarkowana, a wilgotność odpowiednia. Po wysianiu nasion warto je przysypać cienką warstwą ziemi i delikatnie skompaktować podłoże.

Utrzymanie ogrodu – pielęgnacja roślin

Aby cieszyć się pięknym ogrodem przez cały sezon, niezbędna jest regularna pielęgnacja roślin. W zależności od gatunku, niektóre rośliny wymagają przycinania, przesadzania czy nawożenia. Ważne jest również systematyczne usuwanie chwastów, które mogą zagrozić zdrowiu naszych roślin. Pamiętajmy także o odpowiednim nawadnianiu ogrodu, zwłaszcza w okresach suszy.