Copyright 2019 - KM PSP Grudziądz

XVII Międzynarodowe Halowe Mistrzostwa Polski w Dwuboju Pożarniczym Grudziądz - Toruń 21 - 22.02.2019 r.

W czwartek 21 lutego w hali klubu sportowego OLIPMPIA w Grudziądzu rozegrana została pierwsza konkurencja XVII halowych, międzynarodowych mistrzostw Polski w dwuboju pożarniczym.  Zadanie jakie do pokonania miał każdy z 62 startujących zawodników polegało na przebiegnięciu 100 m tartanowej nawierzchni pokonując przeszkody w postaci ściany i równoważni. W trakcie biegu strażacy musieli odpowiednio połączyć armaturę wodną (węże, rozdzielacz, prądownica). Na starcie oprócz reprezentantów komend wojewódzkich PSP stawiły się również dwie reprezentacje zagraniczne: z Białorusi oraz Słowacji. Na mecie to właśnie goście zza wschodniej granicy uzyskiwali najlepsze rezultaty – zajęli pierwsze 6 miejsc w ogólnej klasyfikacji. Podium wyglądało w następujący sposób:

  1. Ruslan Pliauha – Białoruś z czasem 15.44 s,
  2. Yauhen Rabtsevich – Białoruś z czasem 15.66 s,
  3. Mikita Charapko – Ukraina z czasem 15.67 s,

W klasyfikacji krajowej miejsca na podium zajęli:

  1. Przemysław Żydaczek - KW PSP Olsztyn z czasem 16:61 s,
  2. Dawid Kowalik czas - KW PSP Kielce z czasem 16:89 s,
  3. Grzegorz Arczyński - KW PSP Toruń z czasem 17:12 s,

Po zakończeniu tej części zawodów rozegrane zostały 3 dodatkowe biegi:

  • O puchar Starosty Powiatu Grudziądzkiego, w którym zwyciężył Jarosław Stefaniak  - KW PSP Warszawa z czasem 17.86 s,
  • O puchar Prezydenta Miasta Grudziądz, w którym tryumfował Krzysztof Zyga –KW PSP Opole z czasem 16.93 s,
  • O Puchar Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, w którym zwyciężył  Ruslan Pliauha – Białoruś z czasem 16.47 s.

Wręczenia pucharów dokonali: przedstawiciel Komendanta Głównego PSP st. bryg. Piotr Kalinowski, Kujawsko – Pomorski Komendant Wojewódzki nadbryg. Janusz Halak wraz ze swoim zastępcą mł. bryg. Jackiem Kaczmarkiem, Komendant Miejski PSP w Grudziądzu bryg. Robert Gutowski. Zwycięzców dodatkowych biegów udekorowali odpowiednio: Starosta Powiatu Grudziądzkiego Adam Olejnik, Komendant Straży Miejskiej w Grudziądzu Jan Przeczewski.

Drugi dzień zmagań odbył się w Toruniu gdzie zawodnicy wspinali się na 3 piętro przy wykorzystaniu drabiny hakowej. Wyniki drugiego dnia oraz klasyfikacja generalna zawodów znajduje się w linku poniżej.

XVII Halowe Mistrzostwa Polski w Dwuboju Pożarniczym - wyniki

123

456

XVII Halowe Mistrzostwa Polski w Dwuboju Pożarniczym

W czwartek i piątek, tj. 21-22 lutego 2019 r., odbędą się XVII Halowe Mistrzostwa Polski w Dwuboju Pożarniczym, których organizatorem jest Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu. 21 lutego o godz. 10.30 w Grudziądzu przy ul. Piłsudskiego 14 w hali im. Bronisława Malinowskiego nastąpi oficjalne otwarcie Mistrzostw. Zakończenie I dnia Mistrzostw przewidziane jest na godzinę 15.00. II dzień Mistrzostw rozpocznie się 22 lutego o godzinie 10.00 w Toruniu w hali sportowej przy Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu przy ul. Legionów 70/76. Oficjalne zakończenie Mistrzostw i wręczenie pucharów oraz medali przewidziane jest na godzinę 15.00.

Sport pożarniczy to pokaz sprawności strażaka. Element wyszkolenia i przygotowania do wykonywania zawodowych zadań, często tych najtrudniejszych, które wymagają dużego wysiłku fizycznego, szybkości działania, refleksu, opanowania i działania w zespole. To wszystko będzie można oglądać przez 2 dni w ramach rywalizacji i sportowego wysiłku strażaków. Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym były od zawsze nie tylko najważniejszym sprawdzianem sprawności fizycznej startujących strażaków, ale także pokazem specyfiki służby. Należy podkreślić interesujący przebieg zawodów obfitujący w zaciętą rywalizację, ale rozgrywaną zgodnie z zasadami i duchem Fair Play.

Rywalizacja między zawodnikami odbywać się będzie w czterech konkurencjach:

1. Pożarniczy tor przeszkód – konkurencja polegająca na przebiegnięciu 100 m i równoczesnym wykonaniu następujących czynności:

pokonaniu ściany,
rozwinięciu i połączeniu 2 odcinków węża pożarniczego W52,
pokonaniu równoważni,
podłączeniu jednego końca linii wężowej do nasady rozdzielacza, a drugiego do prądownicy.

2. Wspinanie przy użyciu drabiny hakowej – to jedna z bardziej widowiskowych konkurencji. Zawodnik trzymając drabinę hakową, dobiega do wspinalni i zacinając drabinę o parapet okna na poszczególnych piętrach, wspina się na trzecie piętro.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKICH - ZAWODY MAJĄ CHARAKTER OTWARTY!

Program Mistrzostw

21 lutego 2019 r. (Grudziądz)

I DZIEŃ HALOWYCH MISTRZOSTW POLSKI W DWUBOJU POŻARNICZYM

10:30 otwarcie XVII Halowych Mistrzostw Polski w Dwuboju Pożarniczym 
– hala sportowa im. Bronisława Malinowskiego w Grudziądzu, ul. Piłsudskiego 14
10:45 rozpoczęcie zawodów
14:30 biegi nominowane
15:00 zakończenie pierwszego dnia Mistrzostw – wręczenie medali, pucharów, dyplomów


22 lutego 2019 r. (Toruń)

II DZIEŃ HALOWYCH MISTRZOSTW POLSKI W DWUBOJU POŻARNICZYM

10:00 otwarcie II dnia XVII Halowych Mistrzostw Polski w Dwuboju Pożarniczym – hala sportowa Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu, ul. Legionów 70/76
10:15 rozpoczęcie zawodów
14:15 biegi nominowane
15:00 wręczenie medali, pucharów, dyplomów i oficjalne zakończenie XVII Halowych Mistrzostw Polski w Dwuboju Pożarniczym


Tekst: st. kpt. Arkadiusz Piętak

XXIV Mistrzostwa Polski Strażaków w Halowej Piłce Nożnej

W dniach 5 - 7 grudnia w Lublinie odbyły się XXIV Mistrzostwa Polski Strażaków PSP w Halowej Piłce Nożnej. Reprezentacja naszego województwa w zmaganiach sportowych 17 drużyn z całej Polski zajęła 3 miejsce. Ten sukces sportowy naszych kolegów cieszy nas szczególnie, ponieważ jednym z reprezentantów był funkcjonariusz naszej komendy Tomasz Adamczyk. Całej reprezentacji gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Czytaj więcej

18. Mistrzostwa Europy Strażaków w Biegu Ulicznym

25 sierpnia 2018 roku, we włoskim Feltre odbyły się 18. Mistrzostwa Europy Strażaków w Biegu Ulicznym. Na linii startu stanęła również reprezentacja Polski w składzie: bryg. Grzegorz Maciaszek, KW PSP Łódź, st. kpt. Andrzej Szpunar, KM PSP Rzeszów, asp. Seweryn Pogocki, KW PSP Łódź, mł. asp. Damian Pieterczyk, KM PSP Olsztyn, mł. ogn. Łukasz Świesiulski, KP PSP Garwolin, st. sekc. Łukasz Banaszewski, KM PSP Grudziądz.

Trasa Mistrzostw została poprowadzona wąskimi i krętymi uliczkami malowniczego miasteczka, położonego we włoskich Dolomitach. Strażacy, którzy tego dnia stawili się na linii startu, musieli zmierzyć się nie tylko z trudną, 10-kilometrową trasą, ale również z kapryśną pogodą. Duże opady deszczu przed i w trakcie biegu, silne podmuchy wiatru oraz dość niska, jak na południe Europy temperatura, były dodatkowym utrudnieniem dla startujących zawodników.

Pomimo tych niedogodności zawody zakończyły się wielkim sukcesem Polaków, którzy zwyciężyli zarówno w klasyfikacji indywidualnej oraz drużynowej, broniąc zeszłorocznego tytułu Drużynowego Mistrza Europy Strażaków.

Sukces drużynowy był możliwy dzięki znakomitym, indywidualnym wynikom. Po raz piąty indywidualnym Mistrzem Europy został Damian Pieterczyk. Srebrny medal zdobył kolejny z naszych strażaków – Łukasz Świesiulski. Tuż za podium uplasował się Andrzej Szpunar. Miejsca pozostałych Polaków w klasyfikacji generalnej:

  5. Łukasz Banaszewski,
  7. Seweryn Pogocki (zwyciężył w kategorii wiekowej M35),
12. Grzegorz Maciaszek (zajął drugie miejsce w kategorii wiekowej M45).

Oprócz strażaków rywalizujących o tytuły Mistrzów Europy, do Feltre zawitało kilkuset biegaczy w celu sprawdzenia się na trasie kilku biegów, odbywających się w ramach jubileuszowej 30 edycji zawodów Giro Delle Mura, w których wystartowały gwiazdy światowej lekkiej atletyki, m.in. medaliści i uczestnicy niedawno zakończonych Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce, które odbyły się w Berlinie.

Podczas oficjalnego zakończenia członkowie naszej reprezentacji odebrali ufundowane przez organizatora Mistrzostw – Girolamo Bentivoglio, Komendanta Straży Pożarnej prowincji Belluno, przechodnie trofeum w postaci złotej patery.

(źródło: Komenda Główna PSP)

IMG 20180830 WA0000IMG 20180830 WA0003IMG 20180830 WA0001IMG 20180830 WA0002

 

Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Judo - Legionowo 15 czerwiec 2018

15 czerwca br. Centrum Szkolenia Policji po raz kolejny gościło najlepszych judoków reprezentujących służby mundurowe. Do rywalizacji przystąpili zawodnicy reprezentujący Policję, Służbę Ochrony Państwa, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną, Służbę Więzienną oraz Wojsko Polskie. Łącznie na matach legionowskiego Centrum rywalizowało 54 zawodników i zawodniczek. Współorganizatorem zawodów było Legionowskie Towarzystwo Sportowe.

Centrum Szkolenia Policji po raz ósmy było gospodarzem tak poważnej imprezy sportowej jaką są bez wątpienia zmagania judoków pełniących służbę w formacjach mundurowych. Warto dodać, że od 2018 r. dotychczasową nazwę zawodów Mistrzostwa Policji w Judo zastąpiono nazwą Mistrzostwa Służb Mundurowych w Judo, która nie tylko odzwierciedla ogólnopolski zasięg zawodów, lecz przede wszystkim podkreśla, że są to zmagania najlepszych judoków formacji mundurowych.

Naszą Komendę reprezentował mł. bryg. Wiesław Szpręglewski, który w kategorii wiekowej +40 lat i kategorii wagowej +81 kg zajął ostatecznie trzecie miejsce, zdobywając brązowy medal. Stoczył ogółem cztery walki z czego wygrał trzy. Należy dodać, że w czasie walki o wejście do finału nabawił się on kontuzji stawu łokciowego, co spowodowało, że musiał on uznać wyższość rywala w tej walce.

Dodajmy że mł. bryg. Wiesław Szpręglewski jest trenerem w grudziądzkiej Olimpii grup młodzików, juniorów młodszych i juniorów.

Naszemu koledze gratulujemy sukcesu!

DSC 0150DSC 0151

f t g m