Copyright 2019 - KM PSP Grudziądz

Pożary w czasie żniw

Tradycyjnie miesiące lipiec i sierpień to okres wzmożonej pracy na polach. W tym roku ze względu na aurę rolnicy rozpoczęli żniwa dopiero na przełomie tych wakacyjnych miesięcy. Proces zbierania suchego plonu (zboże, słoma, siano) przy wykorzystaniu maszyn rolniczych wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia pożaru. W ostatnich dniach na terenie powiatu grudziądzkiego miało miejsce kilka pożarów związanych z pracami żniwnymi na polach:

  • 31 lipca w miejscowości Okonin spłonął kombajn zbożowy – starty oszacowano na 150 tys. PLN
  • 7 sierpnia w Rywałdzie spaleniu uległa prasa do słomy – straty ok. 30 tys. PLN
  • 9 sierpnia w Białochowie spłonął kombajn do zboża, żyto na pniu i rżysko o łącznym areale 0,22 ha – straty 26 tys. PLN
  • Również 9 sierpnia w Grabowcu zapaleniu uległ kombajn do zboża, a od niego zapaliło się ściernisko – dzięki ugaszeniu pożaru kombajnu w zarodku i odjechaniu maszyną w bezpieczne miejsce przez operatora w tym przypadku obyło się bez strat.

Ostatni zdarzenie pokazuje, że wczesne zauważenie oznak pożaru, posiadanie sprawnego podręcznego sprzętu gaśniczego  i jego prawidłowe użycie pozwala zapobiec tragedii i zminimalizować straty materialne.

1 2 3

4 5 6

f t g m