Copyright 2019 - KM PSP Grudziądz

Tragedii z czadem w tle ciąg dalszy

W ostatnich dniach Straż Pożarna w Grudziadzu zaczęła optymistycznie patrzeć na zagrożenia zwiazane z tlenkiem węgla. Do takiej postawy skłoniły nas akcje ratownicze, w których zamontowane w pomieszczeniach domowe przyrządy pomiarowe już przy niskich stężeniach gazu w atmosferze wywoływały alarm. Przybyłe na miejsce zdarzenia zastępy PSP potwierdzały obecność tlenku węgla w niskim stężeniu. Działania strażaków polegały na identyfikacji źródła zagrożenia - najczęściej piec kaflowy lub kocioł gazowy oraz wystawieniu zakazu używania tychże urzadzeń do czasu przeglądu przez osoby do tego upoważnione.

Niestety ten stan diametralnie uległ zmianie 1 marca około godz.8. W miejscowości Mełno Pogotowie Ratunkowe otrzymało wezwanie do domu jednorodzinnego. Po wejściu do pomieszczeń ratownicy medyczni znaleźli martwą kobietę. Przyrząd wykrywczy będący na wyposażeniu karetki zaalarmował ratowników o obecności w atmosferze tlenku węgla. Zadysponowany na miejsce zdarzenia zastęp OSP KSRG Gruta potwierdził te przypuszczenia. Wynik pomiaru wskazywał bardzo wysokie stężenie czadu. Jest to już trzecia ofiara śmiertelna tlenku węgla w naszym regionie w obecnym sezonie grzewczym.

Dlatego jeszcze raz apalujemy do wszystkich mieszkańców aby należycie dbali o wszelkiego rodzaju urządzenia grzewcze, a także przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne. Pomimo faktu, ze sezon grzewczy ma się już ku końcowi zachęcamy do instalacji domowych przyrzadów wykrywczych w pomieszczeniach, w których przebywamy.  

f t g m