Copyright 2019 - KM PSP Grudziądz

Ćwiczenia w Beczkopolu

W dniu 29 września na terenie Wytwórni Opakowań Blaszanych Beczkopol w Łasinie odbyły się ćwiczenia doskonalące Odwodowej Kompanii Powiatu Grudziądzkiego oraz jednostek JRG 1 i JRG 2 w Grudziądzu.
Aby przeprowadzić ćwiczenia przyjęto następujący scenariusz zdarzenia: na skutek awarii linii lakierniczej beczek dochodzi do lokalnego wybuchu, który rozrywa obudowę maszyny, rani dwóch pracowników oraz powoduje pożar hali produkcyjnej.
Ze względu na duże rozmiary obiektów (powierzchnia zabudowy 6750 m2) do akcji oprócz sił PSP zostaje wysłana Kompania Odwodowa Powiatu Grudziądzkiego w składzie trzech plutonów gaśniczych. W sumie zaangażowanych zostało 13 pojazdów gaśniczych oraz (wyłącznie aplikacyjnie) śmigłowiec LPR oraz karetki Zespołów Ratownictwa Medycznego.
Teren akcji podzielono na 2 odcinki bojowe. Na pierwszym z nich wprowadzono do wnętrza hali 3 prądy gaśnicze, a na drugim zaś podano jeden prąd gaśniczy do wnętrza hali oraz dwa prądy na dach obiektu, w tym jeden z SDH 25. Punkt czerpania wody gaśniczej utworzono na bazie GCBA 5/32 do którego wodę dowożono z odległego o ok. 2 km jeziora Łasińskiego.
Ćwiczenia rozpoczęły się o godz. 09:00 i trwały do godz. 13:00 łącznie ze zwiedzaniem zakładu przez wszystkich strażaków.
Na zakończenie całość ćwiczeń podsumował komendant miejski st. bryg. Leszek Głowacki.
Ćwiczeniom sprzyjała ładna, słoneczna pogoda, która pozwoliła osiągnąć wszystkie zamierzone cele założone wcześniej podczas ćwiczeń aplikacyjnych. Podobne zajęcia organizowane są przez nasza komendę straży cyklicznie w myśl zasady: im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej problemów podczas akcji”. (foto, tekst - Piotr Kołtacki)

Beczka.jpg   Beczka.3jpg.jpg   Beczka.1jpg.jpg   

f t g m